Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Jak pozbyć się plam cz. I

   Plamy od owoców, kosmetyków czy jedzenia, pojawiające się na ubraniach, meblach, obrusach, dywanach i pościeli – to codzienny problem wielu osób. I choć zwykle decydujemy się na ręczne szorowanie zabrudzonej tkaniny lub atakowanie jej odplamiaczem, to bardzo często okazuje się, że zabiegi te nie wystarczają, by usunąć naprawdę uporczywe plamy. Problem polega na tym, że przebarwienia różnego pochodzenia powinniśmy traktować inaczej i dobierać do nich indywidualne metody usuwania.

   Na wstępie jedna ważna uwaga. Tuż po zabrudzeniu odzieży usuwamy nadmiar np. czekolady, sosów, ręcznikiem papierowym odsączamy wino, ale bez wiedzy jak walczyć z uporczywymi plamami pod żadnym pozorem nie wolno trzeć, szorować plam bez zaangażowania specjalnych środków jak odplamiacz w płynie Der Waschkönig OXY, zawiera aktywną formułę, która gwarantuje efektywne usuwanie uporczywych plam. Samo wcieranie, szorowanie bez zastosowania odplamiacza spowoduje, że wetrzemy substancję plamo twórczą głęboko w strukturę materiału i będzie problem z wywabieniem tych tłuszczy, soków, czekolady itp.

   W walce z trudnym zabrudzeniem liczy się zarówno wiedza, jak i czas reakcji. Oczywiście najlepiej zająć się plamą na świeżo, zaraz po ubrudzeniu. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości lub została ona przez nas zauważona dopiero po kilku dniach, trzeba będzie poświęcić jej trochę więcej czasu. Najważniejsze jednak, abyśmy wiedzieli z czego powstała plama, bowiem ta informacja to już połowa sukcesu zarówno dla nas czy też specjalistycznej pralni jak np. LUXpralnie.pl, która będzie wiedziała jak sobie z nią poradzić.

Jak zatem postępować z zabrudzeniem w konkretnej sytuacji? Oczywistym jest, że możemy próbować domowych sposobów lub zastosować profesjonalne środki odplamiające. Domowe środki to ocet, sól, płyn do mycia naczyń, czy benzyna to tylko niektóre produkty, które pomogą nam w czyszczeniu trudnych zabrudzeń. Pamiętajmy, że skuteczne usuwanie plam ma jedną kluczową zasadę – im szybciej, tym lepiej. Nie pozwólmy zaschnąć plamie, działajmy od razu, a nasze szanse na sukces się zwiększają. Domowe środki do walki z uporczywymi plamami większość z nas posiada w domu. Musimy być świadomi, że usuwanie plam może być trudnym zadaniem zaś specjalistyczne środki jak odplamiacz Der Waschkönig OXY Kraft czy wybielacz Der Waschkönig OXY Kraft powinniśmy zawsze mieć na takie szczególne sytuacje. Tym bardziej jeśli mamy do czynienia z plamami po kawie, herbacie, krwi, czy czerwonym winie. Jeśli już będziemy wyposażeni w „oręże” domowe i specjalistyczne środki i poznamy sprawdzone sposoby walki z uporczywymi zabrudzeniami, to jest szansa, że w zdecydowanej większości przypadków „obronimy” ulubioną odzież. Oto kilka przykładów jak sobie radzić:

Plamy po kawie i herbacie – świeżo zabrudzoną odzież najlepiej spłukać ciepłą wodzą i plamę posypać sodą oczyszczoną i pozostawić na pół godziny i uprać w żelu do prania Wasche Meister Activ Gel UNIWERSAL lub COLOR w przypadku tkanin kolorowych dodając. Pozostałe ewentualne przebarwienia wyczyścić alkoholem metylowym lub wodą utlenioną. Plamy powstałe z kawy lub herbaty możemy również wybawić sokiem z cytryny. Świeżą plamę wystarczy polać sokiem i spłukać letnią wodą. Inna metoda, to świeżo zabrudzoną odzież spłukać ciepłą wodzą i plamę polać odplamiaczem Der Waschkönig OXY Kraft czy wybielaczem Der Waschkönig OXY Kraft (dla kolorowych tkanin), pozostawić na 1 godzinę, a następnie dolać do pojemnika z ciepłą wodą odplamiacz, czy wybielacz i po 2-3 godzinach uprać w pralce z dodatkiem żelu do prania Passion Gold wkładając pojemnik (dozownik) bezpośrednio do bębna. Prać w temperaturze maksymalnej dopuszczalnej dla danej odzieży.

Cola – świeża plama powinna zejść, gdy wypierzemy ją w czystej wodzie. W przypadku starszego zabrudzenia najpierw trzeba je natrzeć mieszanką żelu, lub proszku do prania i wody mineralnej, a następnie uprać w żelu do prania Power Wash (kolor lub biały) w temperaturze maksymalnej przewidzianej dla danej odzieży.

Z czerwonego wina i owoców – w przypadku zabrudzenia tkaniny czerwonym winem, wiśniami lub porzeczkami najlepiej zacząć od posypania plamy dużą ilością soli. Gdy sól wchłonie już wilgoć i czerwony kolor, powinniśmy moczyć materiał przez kilka godzin w zimnej wodzie, a następnie go uprać z użyciem żelu do prania lub kapsułek Der Waschkönig. Delikatne tkaniny, np. jedwab, lepiej posypać mąką ziemniaczaną, po czym wycisnąć na plamę kilka kropel soku z cytryny, a następnie uprać. Jest to proste i w większości przypadków skuteczne rozwiązanie. Podstawowym jednak rozwiązaniem jest spłukanie ciepłą wodą plam, a następnie polanie odplamiaczem w płynie lub nawilżenie sprayem Power Wash i pozostawienie na ok. 1 godzinę, a następnie upranie w żelu do prania lub kapsułkach, wkładając dozownik odplamiacza Waschkönig OXY bezpośrednio do bębna. Oczywiście jak w każdym przypadku prać należy w temperaturze maksymalnej wskazanej na metce uplamionej odzieży.

Od krwi – jeżeli plama jest świeża, wystarczy, że przepłuczemy ją zimną wodą z dodatkiem soli. Następnie pierzemy w pralce z zastosowaniem żelu lub kapsułek do prania w temperaturze do 40 stopni. Żel i kapsułki w odróżnieniu od proszków już w niskich temperaturach są skuteczne ponieważ mieszają się z wodą, a nie rozpuszczają. Trzeba pamiętać, by nigdy nie zmywać krwi ciepłą lub gorącą wodą, gdyż w ten sposób zabrudzenie się utrwali i będzie nie do usunięcia ponieważ krew się utrwali ścinając się na materiale, wnikając w strukturę materiału. Jeśli plama jest zaschnięta najlepiej moczyć ją przez kilka godzin w zimnej wodzie z dodatkiem odplamiacza lub wybielacza, a następnie uprać w żelu z dodatkiem odplamiacza np. Waschkönig OXY pozostawiając go wewnątrz bębna w dozowniku.

Czarna jagoda – plamy z czarnych jagód są jedynymi z trudniejszych do usunięcia, ale wbrew pozorom nie są nie do pozbycia. Wystarczy poplamioną część tkaniny zamoczyć w occie lub czyścić watką nasączoną tym roztworem, a następnie zaprać. Jednak ta metoda nie sprawdza się w przypadku delikatnych materiałów, które mogą w ten sposób ulec uszkodzeniu. Dlatego lnianą tkaninę najlepiej moczyć w kwaśnym mleku, wełnę w soku z cytryny, zaś plamę z jedwabiu usuwać za pomocą spirytusu i płukania ciepłą wodą. Bardzo stare plamy najlepiej wystawić na słońce przed jakimkolwiek zabiegiem.

Obsługiwane płatności
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl